Victron SmartSolar MPPT RS 450/200-MC4 Solar Charge Controller SCC145120512
  • On sale!
  • -R14,756.20
  • New
R43,755.20 R28,999.00
Tax included
In Stock at Create Energy
SmartSolar MPPT RS 450/200-MC4 Solar Charge Controller
New Part Number: SCC145120512
450VDC MAX Solar Array
48VDC Output
200A
11.5kW at 57.6VDC Max Charge Power
CONTACT US FOR QUANTITY DISCOUNTS / INSTALLER / RESELLER PRICING
info@createenergy.co.za / 0118880410
Description
The SmartSolar MPPT RS solar charge controllers are Victrons solution for systems with large series connected PV arrays charging 48 V DC battery banks. This product is perfect for large off-grid, and grid connected battery systems.
Available in a 5.76kW and 11.52kW model, features include a wide 80-450 VDC operating solar voltage input, independent tracking inputs, full connectivity, isolated PV connections, display screen, fully programmable battery charging parameters and active cooling. The new metal case design and fully covered electrical connections improve the safety and modernise the presentation in line with the latest suite of Victron products.
MPPT: Ultra Fast Maximum Power Point Tracking
The SmartSolar RS solar charge controller connects to a PV array of between 80 and 450 Volt Voc and will efficiently charge your 48V battery bank with either 100A or 200A.
1605253288_upload_documents_260_325-VIC-
Setup and monitor with VictronConnect
1605253631_upload_documents_260_325-VIC-
Daisy Chain Additional Units
1605253790_upload_documents_260_325-Dais
Remote Monitoring and Control
SmartSolar Display
1605254134_upload_documents_260_325-Smar
I/O Connections
1605254290_upload_documents_260_325-I-O%
Ultra-fast Maximum Power Point Tracking (MPPT) Solar Charge Controller
The MPPT RS SmartSolar is a 48V Solar charge controller with up to 450VDC PV input and either 100A, or 200A output.
Multiple independent MPPT tracking inputs
Isolated PV connections for additional safety
Full galvanic isolation between PV and battery connections provide additional overall system safety.
Wide MPPT voltage range
80 – 450 VDC PV operating range, with a 120VDC PV startup voltage.
Light weight, efficient and quiet
Thanks to high frequency technology and a new design this powerful charger weighs only 7.9 kg for the 100A model.
In addition to this it has an excellent efficiency, low standby power, and a very quiet operation.
Display and Bluetooth
The display reads battery, and controller parameters.
The parameters can be accessed with a smartphone or other Bluetooth enabled device.
In addition, Bluetooth can be used to set up the system and to change settings with VictronConnect.
PV Isolation resistance monitoring for peace of mind at higher voltages
VE.Can and VE.Direct port
For connection to a GX device for system monitoring, data logging, and remote firmware updates.
I/O Connections
Programmable Relay, temperature sensor, auxiliary, digital input and voltage sensor
connections. The remote input can accept the Victron smallBMS, and other BMS with
allow-to-charge signal.
Configure and monitor with VictronConnect
The built-in Bluetooth Smart connection allows for quick monitoring and settings adjustment.
The built in 30 day history shows individual performance of the separate MPPT trackers.
System example diagram
The 100A MPPT RS combined with a GX device, charging a 48V battery with 2 separate solar PV strings.