Victron SmartSolar MPPT 250/100-MC4 VE.Can Solar Charge Controller 12V/24/48V SCC125110512
  • -R5,348.25
  • New
Victron SmartSolar MPPT 250/100-MC4 VE.Can Solar Charge Controller 12V/24/48V
R14,047.25 R8,699.00
Tax included
Victron SmartSolar MPPT 250/100-MC4 VE.Can
12V/24/48V
Solar charge controller with VE.Can (Canbus)
250VDC / 100A
12/24/48V Battery
CONTACT US FOR QUANTITY DISCOUNTS / INSTALLER / RESELLER PRICING
info@createenergy.co.za / 0118880410
Description
MPPT: Ultra Fast Maximum Power Point Tracking
1605253288_upload_documents_260_325-VIC-
Maximum Power Point Tracking
(MPPT)
Upper curve:
Output current (I) of a solar panel as function of output voltage (V).
Lower curve:
Output power P = I x V as function of output voltage.
Control Your Charger Remotely
Daisy Chain Additional Units
Remote Monitoring and Control
BlueSolar and SmartSolar MPPT Charge Controllers Overview
Feature highlights common to all models
• Ultra-fast Maximum Power Point Tracking (MPPT).
• Advanced Maximum Power Point Detection in case of partial shading conditions.
• Outstanding conversion efficiency.
• Natural convection cooling.
• Automatic battery voltage recognition.
• Flexible charge algorithm.
• Over temperature protection and power derating when temperature is high.
Sizing options:
• Suitable for a variety of battery voltages. Most models connect to 12, 24, and 48V batteries, some only
connect to 12 and 24V batteries, or only to 48V batteries.
• Charge currents rating from 10A all the way up to 100A.
• Maximum PV array Voc voltages ranging from 75V up to 250V.
• Multiple chargers can be used in parallel, for large systems we recommend to use the models with a
VE.Can communication port.
PV terminal options:
• TR - one positive and one negative screw terminal.
• MC4 - 3 pairs of paralleled MC4 connectors.
Bluetooth options:
• SmartSolar models have Bluetooth.
VE.Direct Bluetooth Smart dongle. Advantage: the product is not Bluetooth accessible when the
dongle is not connected. Note that on the SmartSolar models, Bluetooth can be disabled.
Display options:
• VictronConnect Application. Connects via Bluetooth or via the VE.Direct - USB interface
• MPPT Control. Connects to all models via a VE.Direct cable
• SmartSolar Control Display. Plugs directly into the housing of the larger models
• GX device
• VRM website (GX monitoring device needed)
Communication ports:
• VE.Direct - all models
and also between the las unit in the chain and the a GX monitoring device.
Temperature sensor options:
• Internally (all models).
• Externally via the Smart Battery Sense (only SmartSolar models).
Load output options:
• Physical output - On the 10, 15 and 20A models.
Remotely enabling and disabling the charger:
onboard Remote on/off terminal can be remotely controlled by using the VE.Direct non inverting
remote on/off cable – ASS030550310. Note that this prohibits using the VE.Direct port for anything
else.
Firmware update options:
• Local updates via the VictronConnect Application (via Bluetooth or USB-VE.Direct interface)
• Remote updates via VRM website and a GX device
Optional accessories:
• VictronConnect Application (free download)
• Wire boxes, to cover and protect the terminals. See table on page 2 for wire box types
• Control and display panels: MPPT control or SmartSolar control)
• GX monitoring device (CCGX, Venus GX, Octo GX or Cerbo GX)
• Data cables: VE.Direct cable, RJ45 Cable (VE.Can models only), USB-VE.Direct interface
• External control cables: TX cable, non-inverting cable
• Bluetooth dongle (for non-smart models)
More information:
• To access the above-mentioned documents or information: press the search button on our website
and enter the appropriate search word.
• For connection to a Color Control GX or other GX device see:
https://www.victronenergy.com/live/venus-os:start.
Optional SmartSolar Control Display
SmartSolar Charge Controllers with VE.Can interface MPPT 250/70 VE.Can up to MPPT 250/100 VE.Can
Conventional MPPTs tend to lock to a local MPP, which may not be the optimum MPP.
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%.
The full output current up to 40°C (104°F).